Dergimizin sayılarını yayınladığımız issuu.com sitesi Türkiye'de yasaklandı. Bir telif uğruna bütün bir hizmetin engellenmesini kınıyoruz. Bizi okumak için VPN'lerinizi açmayı unutmayın.

Yağmur Şarkıları

Aylardan Kasım. Ekimde iyiden iyiye hissetmeye başladığımız sonbaharın doruk noktası bu ay olacak. Dökülmüş yapraklar, gri gökyüzü, serin rüzgar ve elbette, yağmur. Bu ay pek çoğumuz yağmurla yüzleşeceğiz, kimimiz isteyerek ve bekleyerek, kimimiz ise yakınarak. Bu anlarda bize eşlik edecek bir şarkıya ihtiyacımız olabilir diye düşündüm. Sizin şarkınız hangisi acaba?

Singin’ in the Rain

1952 yılında yayınlanan müzikal ile aynı adı taşıyan bu şarkı, adını okuduğunuz anda tatlı melodisiyle mutlaka zihninizde yankılanmaya başlamıştır. Gene Kelly’nin seslendirdiği bu şarkı, en neşeli ve en mutlu yağmur şarkılarından biri olsa gerek. Filmdeki muhteşem dans sahnesi ile birleştiğinde, kimse bu şarkıyı Gene Kelly kadar mutlu söyleyemez diye düşünmeden edemiyor insan. Eğer yağmur sizi de mutlu ediyorsa, hele bir de bu mutluluk içinde bir yerlerde aşk da barındırıyorsa, hiç durmayın ve dans edin. 

Raindrops Keep Falling on My Head

Pek çok farklı isimden dinleyebileceğimiz bir şarkı bu: Andy Williams, Engelbert Humperdinck, Dean Martin, Burt Bacharach gibi. Aynı zamanda farklı film müziği albümlerinde de karşımıza çıkan bir şarkı bu, Spiderman II, Forrest Gump ve Butch Cassidy and the Sundance Kid ilk akla gelenler. “Yağmur beni ıslatıp duruyor, hüznünü yolluyor ama beni yenemeyecek” diyorsanız, “yağmurdan keyif alırım ben, yağsın istediği kadar” diyorsanız, bu sizin şarkınız.

Only Happy When It Rains

Garbage’ın 1995 yılında çıkardığı ve grubun kendi adını taşıdığı albümünden bir şarkı, Only Happy When it Rains. Shirley Manson’ın son derece karanlık ve tekinsiz bir tavırla söylediği şarkıda asıl dikkati çeken,  şarkıdaki personanın “acıları zevk edindim” gibisinden bir yaklaşıma sahip olması. “İşler ters gidince içten içe bir zevk alıyorum, karanlıklarda huzur buluyorum, kime ne bundan” diye düşünüyorsanız siz de zaman zaman, dinleme listenize bu şarkıyı katmayı düşünebilirsiniz. 

Have You Ever Seen the Rain

Bugüne kadar Rod Stewart’tan tutun da Ramones’a kadar pek çok farklı isim ve grubun tekrar söylediği bir Creedence Clearwater Revival şarkısı. Şu anda bu listede bulunuyor olmasının sebebi, diğer şarkılardan farklı olarak yağmur hakkında olumlu düşünceler uyandıran bir şarkı olması. Sabah yağmurlu bir güne başlıyorsak eğer, güzel bir seçenek olabilir.

November Rain

Nedense içinde “kasım” ve “aşk” olan filmler, şarkılar pek hüzünlü. Merak etmeyin, Sweet November’dan bahsetmeyeceğim burada size (ki zaten hiç hazzetmem o filmden) çünkü Guns’n’Roses’a ait olan November Rain yapış yapış bir romantizm değil, çok daha gerçekçi hisler uyandırıyor insanda. Klibiyle birlikte çok daha etkili. “Kasımda da, yağmurda da biraz hüzün var bence” diyorsanız, size listeden en uygun şarkı bu.

Not: Bu yazı Boo! dergisinin ikinci dönem ikinci sayısında yayımlanmıştır.

Internet üzerinden. Ücretsiz. 2006’dan bugüne aralıklarla, dönemler halinde çıktık. Yaratıcı ve kültürel ortamlardan etkinlikleri, sanatçıları, eserleri anlatan yazılar yazıyoruz. Yeni sayı çıkarmaya yakında devam edeceğiz. Buyrun!

Daha Fazla İçerik
Afrodit