Dergimizin sayılarını yayınladığımız issuu.com sitesi Türkiye'de yasaklandı. Bir telif uğruna bütün bir hizmetin engellenmesini kınıyoruz. Bizi okumak için VPN'lerinizi açmayı unutmayın.
Sex Pistols
Sex Pistols

Karaoke Tüyoları

Diyelim ki bir karaoke gecesine katılacaksınız. Ortamdaki herkesin şarkı söylemesinin de zorunlu olduğunu varsayalım. Bazılarına göre cehennemden farksız olan bu durumdan nasıl kurtulursunuz? O vakit biraz ipucu verelim:

Rock’n’Roll All Nite / KISS

Yetmişli yılların rock’n’roll marşı KISS grubunun esas kadrosundan çıkma. Bir kere ortamda 30-35 yaş arası bir grup varsa kesin olarak eşlik edeceklerine eminim. Ayrıca şarkı sözlerini söylemek için akıcı bir İngilizceye sahip olmaya gerek yok. İki buçuk dakika boyunca adrenalin patlaması da yanında garanti! 

“I wanna rock and roll all nite and party every day” 

God Save The Queen / Sex Pistols

Yine yetmişlere gidiyoruz. Punk müziğin bir anda sahne aldığı ‘nihilist’ yıllardan çıkmış hit bir parçayla karşı karşıyayız. Karaoke ortamının seyri pop yönünde ilerlediğinde belli bir risk oluşturabilir. Rock’n’roll seyrinde ilerlerken ise ilgi çekici olabilir. Sondaki No Future kısmının hakkı verildiğinde gerçekten ilginç bir performans olabilir.

“No future, no future, no future for you” 

Get Down On It / Kool & The Gang

Ülkemizde hemen hemen herkesin aşina olduğu bu müziğin karaoke pop gecesinde sırıtmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ortamdakilerin coşmaması için ise hiçbir neden yok. Parçanın sahibi kamuoyunda Blur’a ait sanılsa da Kool & The Gang’in hakkını teslim etmek gerekiyor. Gerçi Madonna ve Michael Jackson gibi ağır toplar karşısında hiç şansları olmasa da ortamın çehresini değiştirdiği de bir gerçek.

“How you gonna do it if you really don’t want to dance, by standing on the wall? Get your back up off the wall - Tell me.”

Landslide / Fleetwood Mac

“Landslide” her ortam için uygun değil. Fleetwood Mac’in bu müthiş balladı daha çok dingin ortamlarda gidiyor. Söylemesi kolay ancak nerede nefes alınması gerektiğini bilmek gerekiyor. Eğer Whitney Houston’dan “I Will Always Love You” veya Dean Martin’den “That’s Amore” gibi baba slowlar piyasada gözüktüyse hiç bulaşmayın derim. Unutmadan bu karaoke gecesi Amerika’da olsaydı “Landslide” hepsini haklardı ama hadi neyse! 

“And if you see my reflection in the snow covered hills.Well the landslide will bring it down
The landslide will bring it down"

It’s The End Of The World As We Know It / REM

“Kendini iyi hisset” parçalarından. Yalnız ufak bir uyarıda bulunmakta fayda var: Belki de gelmiş geçmiş en zor karaoke parçalarından olduğu da bir gerçek. Aşırı hızlı ve nefesinizin yetmediği noktalar çok. Ayrıca her ne kadar kafiyeli kısımlar olsa da genel itibariyle çok çetrefilli. Üstesinden gelebilmek için bazı kelimeleri yutmak ve iyi bir İngilizceye sahip olmak gerekiyor. Ek olarak ritmi de bir o kadar zor. Ancak başardığınızı hissettiğinizde özellikle Pixies ve Meat Puppets gibi alternatif grupların adının geçtiği karaoke barlarda çok iş yapacağınıza eminim. Ülkemizde ise maalesef biraz zor. 

“Birthday party, cheesecake, jelly bean, boom! You symbiotic, patriotic, slam book neck right? Right.”

World In Motion / New Order

Oldukça lokal kalmış bir parça. Bu yüzden Amerika’da bile olsanız işinize yaramaz. İngiltere Futbol Takımının, 1990 FIFA Dünya Kupası parçasıdır kendileri. Kendinizi bir an Irish Pub’da düşünsenize; ortalığı coşturmanın, etraftakilerin ‘you bloody mate’ şeklindeki nidalarla sizi alkışlamalarını… İngiltere gibi futbol hastası bir ülkede onun kültürlerine ait bir şeyi söylemenin tadı muhteşem olurdu.

“We’re playing for England (in-ger-land)
We’re playing the song
We’re singing for England (in-ger-land)
Arrivederci it’s one one one”

Not: Bu yazı Boo! dergisinin ikinci dönem birinci sayısında yayımlanmıştır.

Internet üzerinden. Ücretsiz. 2006’dan bugüne aralıklarla, dönemler halinde çıktık. Yaratıcı ve kültürel ortamlardan etkinlikleri, sanatçıları, eserleri anlatan yazılar yazıyoruz. Yeni sayı çıkarmaya yakında devam edeceğiz. Buyrun!

Daha Fazla İçerik
Boo! İkinci Dönem Sekizinci Sayı