Dergimizin sayılarını yayınladığımız issuu.com sitesi Türkiye'de yasaklandı. Bir telif uğruna bütün bir hizmetin engellenmesini kınıyoruz. Bizi okumak için VPN'lerinizi açmayı unutmayın.

Boo! İkinci Dönem İkinci Sayı

Bu sayıyı Issuu üzerinde okumak için tıkla!

İkinci döneme ait ikinci sayı yayında! A4 ebadında, kültür-sanat içeriğiyle dolu 68 adet sayfa ile ikinci dönemimizin ikinci sayısını isterseniz hemen internet tarayıcınız üzerinden okuyabilir, Patreon üzerinden aboneyseniz PDF biçiminde arşivleyebilir, bilgisayardan okuyacağınız şeylerin sürekli çıktısını alıyorsanız toner/kartuş dostu yazdırılabilir sade sürümümüzü indirebilirsiniz. Bu arada, ikinci sayıdan öne çıkan başlıklar şunlar:

iDans
30 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında dans dünyasının birçok ismi, iDans Festivali sayesinde bir araya geldi. Beşincisi düzenlenen İstanbul Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali iDans sayesinde bizler, sokaklarda ve salonlarda bedenin kıvrımlarına, hayatın gerçeklerine tanıklık ettik.

Stars of Istanbul
Bir süredir İstanbul sokaklarında, bazı mekanlarda renk renk boyanmış yıldızlarla karşılaşıyoruz. UNICEF Türkiye tarafından, Stars of Istanbul adı altında düzenlenen proje sayesinde 30 Kasım’a kadar görebileceğimiz bu yıldızların, oraya buraya serpiştirilmesinin çocuklar için güzel bir sebebi var.

Erdem Akkaya (portfolyo)
Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olup kendine fotoğraf yönünde bir yol çizen Erdem Akkaya, favori fotoğraflarıyla beraber konuğumuz oldu.

Sihir Makinede de, Keramet Fotoğrafçıda
Gördüğümüz bir şeyin benzerinin bir kağıt üzerinde oluşması çok büyüleyici değil mi? Ama o büyü, bizim bakış açımız olmadan bir hiç. Bakış açımızı katabildiğimize göre fotoğraf görece bir gerçeklik ortaya koyar. Hayırdır inşallah, fotoğraf neyi, nasıl anlatır? Haydi, bakalım.

Pearl Harbor Baskını
Her şey bir Pazar sabahı erkenden olup bitiverdi. Çalar saatlerinin alarmıyla güzel bir hafta sonuna uyanmayı bekleyen Pearl Harbor’daki Amerikalılar, sabahın erken saatlerinde Japon uçaklarının silah ve bombalarının yarattığı mahşervari patlamaların gürültüsüyle uyandılar.

Ares
Çınlıyordu gök, savaşçılar doldurmuştu alanı. Truva yıkılmamış, direniyordu. Bir tek insanların değil tanrıların da kavgasıydı Truva. Sadece Hector, Achilleus, Paris değil Athena, Ares, Zeus ve Hera’da oradaydı aslında. Sadece, hepsi bunu bilmiyordu, o kadar… Diomodes’in vuruşuyla yere düştü Ares ve o zaman anladı oradaki tek Olympos’lunun kendisi olmadığını…

Lawrence Block
Rüşvetten, yolsuzluktan, susuzluktan veyahut burbonlu kahveden, eski kitaplardan, hırsızlardan ve katillerden ve dedektiflerden ve de eski polislerden, telekızlardan ve kadın pazarlayanlardan… Yani hayatın her yerinden her şeyle tebessümle karşılaşmak isteyenler; doğru yerdesiniz. Lawrence Block’un dünyasına hoş geldiniz…

Sisters of Mercy
Tam 21 yıldır albümün a’sından bahsetmeyen (son 18 yıldır albüm yapmayı bizzat reddeden) The Sisters of Mercy, müzik endüstrisinin kalıplaşmış figürlerine karşı tek başına kararlı bir şekilde duruyor. Goth’un tanrısı ilan edilen Andrew Eldritch önderliğindeki The Sisters of Mercy’i yakından tanıyalım.

Pink Floyd – A Saucerful of Secrets
Pink Floyd’a üç farklı dönem yaşatan Syd Barrett’ın, Roger Waters’ın, David Gilmour’un birlikte bulunduğu tek albüm olan A Saucerful of Secrets döneminde grubun en genci 22, en yaşlısı 25 yaşındaydı. Yani tam olarak “Üniversite bitiyor. İş, askerlik ne olacak?” soruları ile boğuştuğumuz yaşlara denk geliyor. Oysa 5 hayalperest genç, kendilerinden beklenmeyecek işler yarattı.

Miguel de Unamuno’nun Sis’i
20. yüzyılın ilk yarısını ama özellikle de, asrın ortalarında olacak olaylara bir patika olması bakımından, ilk çeyreğini düşünmek genelde soluk, puslu bir atmosfer imgesi yaratır. Miguel de Unamuno, tam da böyle karmaşık ve renksiz bir dönemde Sis gibi bir şahesere imza atmış. Ve adeta, Camus’nün tabiriyle Korku Çağı’nda bireyi bekleyen hezeyanları içten içe sezerek başarmış bunu.

Dahası var!
Yekta Kopan ile kitaplığı ve okuma alışkanlığı üzerine… İÜ Rock Kulübü ile söyleşmece… Brazil filminin efsane sahnesi, dijital günahların devamı, yağmur şarkıları, Adile Naşit, Nils ve Uçan Kaz, Gameshow, geçen ay gerçekleşen etkinliklerden izlenimler, önümüzdeki ay gerçekleşecek etkinliklerden haberler, TV dizileri, yeni albümler, vizyon filmleri, kitaplar, oyunlar… Hala bitmedi, açın gerisini okuyun işte!

Internet üzerinden. Ücretsiz. 2006’dan bugüne aralıklarla, dönemler halinde çıktık. Yaratıcı ve kültürel ortamlardan etkinlikleri, sanatçıları, eserleri anlatan yazılar yazıyoruz. Yeni sayı çıkarmaya yakında devam edeceğiz. Buyrun!

Daha Fazla İçerik
Oğuz Atay