Dergimizin sayılarını yayınladığımız issuu.com sitesi Türkiye'de yasaklandı. Bir telif uğruna bütün bir hizmetin engellenmesini kınıyoruz. Bizi okumak için VPN'lerinizi açmayı unutmayın.

Boo! İkinci Dönem Dördüncü Sayı

Bu sayıyı şimdi okumak için tıkla!

İkinci dönemin dördüncü sayısı yayına girdi! A4 ebadında, kültür-sanat içeriğiyle dolu 84 adet sayfa ile ikinci dönemimizin dördüncü sayısını isterseniz hemen internet tarayıcınız üzerinden okuyabilir, Patreon üzerinden aboneyseniz PDF biçiminde arşivleyebilir, bilgisayardan okuyacağınız şeylerin sürekli çıktısını alıyorsanız toner/kartuş dostu yazdırılabilir sade sürümümüzü indirebilirsiniz. Bu arada, dördüncü sayıdan öne çıkan başlıklar şunlar:

Salvador Dali İstanbul’da
Gökten düşüveren dahi ressam Dali’nin sergisiyle İstanbul’a gerçeküstü bir hava da yayıldı. Diyet reçelin bulunmadığı bir menü, Dante’nin dünyası ve Dali’nin sürrealizmi şaşırtıcı derecede ilgi topladı. Toplamaya da devam ediyor.

Hayvan Gibi Sergi
Şehrin sokaklarında görmeye alıştığımız sokak hayvanları, her zaman ilgiye ve yardıma muhtaç. Belediyenin barınakları deseniz, pek çoğunda durumun vahametinin farkında olmamak mümkün değil. Hayvan Gibi Sergi, bu duruma karşı bir adım olarak birçok sanatçıyı bir araya getiriyor.

Metin Solmaz (özel röportaj)
Müzik yazarı, internet girişimcisi, DJ, garson, barmen, genç rakı erbabı, gezgin, patron, proje insanı, baba… Tüm bu unvanların yanında “hoş sohbet” sıfatı da olunca Solmaz’la bir öğlen yemeğinden sayfalarca röportaj ortaya çıktı.

Eversham (özel röportaj)
Avustralyalı üç üniversite öğrencisi garajlarında müzik yapmak istedi. Ancak yıllar sonra değil birkaç ay içinde tanıştık onlarla. Albüm bitene kadar Youtube’dan her iki haftada bir yeni parça yayınlayarak takip edilmeyi başardılar. Bunun üzerine biz ulaşalım bir röportaj yapalım dediğimizde kırmadılar bizi.

Long Distance Calling (özel röportaj)
2006 yılında Almanya’da kurulan Long Distance Calling, post rock ve enstrümantal çevreleri arasında önemli bir yere sahip. Almanya ve çevre ülkelerde sıkça konser veren grup, Easternbull Entertainment tarafından Türkiye’ye getirilerek İstanbul’da bir konsere imza attı. Konser beklentileri fazlasıyla karşılarken biz de kuliste sohbet imkanı bulduk.

Konser Manyakları 2011
Daha önce 2008 yazının ardından bir kere yaptığımız şeyi, bu sefer bütün bir 2011 yılının ardından yapıp, yıl boyunca gittiğimiz konserleri anlattık.

2011’den Müzik Notları
2011 bitti. Yaşasın 2012! Yeni başlangıçlar, keşfedilecek yeni isimler, yeni albümler için beklentideyiz. Fakat orada bir dakika duralım! 2011’i de müzikal anlamda kimlerle meşgul olduk, kimleri dinledik, yükselişe geçen isimler kimlerdi, bir düşünelim ve yakın mazimize bir göz atalım birlikte.

Hakan Özfatura (portfolyo)
Bir yandan internet sitesi tasarımıyla uğraşıp, diğer yandan ikinci mesleği olan fotoğrafçılığı birinciliğe taşıma çabası içerisinde olan İzmirli Hakan Özfatura bu ay kapağımıza ve içeride 4 adet sayfamıza konuk oldu.

Theodore Kaczynski
Aslında insanlar ve toplumla ihtilafı ve savaşı olmayan, fakat onları uyandırıp, üzerlerindeki ölü toprağını atmaları için hayatındaki her şeyi bir kenara bırakıp radikal eylemlere başvurarak ses getirmeye çalışmış, modern zamanların yanlış anlaşılmış antagonistik bir “Robin Hood” karakteri; Theodore John Kaczynski.

Barış Manço ve Cem Karaca
İkisi de bir Şubat günü aramızdan ayrılan, aynı yolun yolcusu iki büyük müzisyeni, Barış Manço ve Cem Karaca’yı anıyoruz.

Apollon
Güneşin oğlu Apollon bu ayın mitoloji yazısının baş kahramanı.

Raymond Carver
Bazı hikâyeler bizi anlatır. Düzdür, sıkıcıdır, incitir, kırar kimi zaman, utandırır. Sonra da hiçbir yere gitmez, öylece bırakıverir sizi yolun ortası gibi bir yerde. Ne olduğunu, nasıl olduğunu anlamazsınız, bozulursunuz, üzülürsünüz biraz. İşte onlar, Raymond Carver’ın hikâyeleri olabilir, dikkatli olun.

Talk Talk
Talk Talk grubu, 80’li yıllar New Wave müziğinden 90’lı yıllar Post Rock türüne uzanan 10 yıllık sürecin başından itibaren gemileri yakmıştı. Amaç ticari kaygılardan uzak bir şekilde sanatlarını icra etmekti. Bu evrim sürecinin sonunda ölüm fermanlarını hazırladılar. Ölüm fermanına rağmen, geriye dönüp baktıklarında hiç ama hiç pişman olduklarını düşünmediğim grubun bizlere bıraktığı mirası hala harcıyoruz: Post Rock

Dinosaur Jr. – You’re Living All Over Me
Otoriteler Dinosaur Jr.’ı The Pixies, Sonic Youth ve The Jesus and Mary Chain ile birlikte indie rock müziğin ataları olarak göstermekte. Keza gelecek nesiller de otoriteleri destekler nitelikteler. Bu alt yapının temelinin ne kadar sağlam olduğunu ise You’re Living All Over Me isimli ikinci albümlerinde görmekteyiz.

Ivan Turgenyev – Babalar ve Oğullar:
İlk modern Rus romanı olarak bilinen ve aynı zamanda Batı’da şöhret kazanan ilk Rus Edebiyatı ürünü olan Turgenyev’in Babalar ve Oğullar’ı, kuşaklar arası anlayış farklılıklarını eksene koyarak aynı zamanda son derece başarılı bir karakter analizi ortaya koyuyor.

Batman: Arkham City
Hepimiz Batman Arkham Asylum’u oldukça severek oynadık, en azından Batman hayranları için bu böyle. Batman Arkham City açıklandığında, gerçekten çıldırmış, sevinmiştik. Şimdi, oyunu bitirdikten sonra karışık duygular içindeyiz, güzel bir şey yaşadık fakat çabuk bitti, keşke tekrar eski heyecanımıza dönebilseydik ve tekrar bitirebilseydik diyoruz…

Dahası var!
Altay Öktem ile kitaplığı ve okuma alışkanlığı üzerine… Bilkent MEC topluluğu ile söyleşmece… Platoon filminin efsane sahnesi, Rauf Denktaş, Lefter Küçükandonyadis, Tipitip, Patlayan Şeker, Antrakt, önümüzdeki ay gerçekleşecek etkinliklerden haberler, mekanlar, TV dizileri, yeni albümler, vizyon filmleri, kitaplar, oyunlar… Hala bitmedi, açın gerisini okuyun işte!

Internet üzerinden. Ücretsiz. 2006’dan bugüne aralıklarla, dönemler halinde çıktık. Yaratıcı ve kültürel ortamlardan etkinlikleri, sanatçıları, eserleri anlatan yazılar yazıyoruz. Yeni sayı çıkarmaya yakında devam edeceğiz. Buyrun!

Daha Fazla İçerik
Boo! İkinci Dönem İkinci Sayı