Dergimizin sayılarını yayınladığımız issuu.com sitesi Türkiye'de yasaklandı. Bir telif uğruna bütün bir hizmetin engellenmesini kınıyoruz. Bizi okumak için VPN'lerinizi açmayı unutmayın.
Çizen: Dilem Serbest

Anka kuşu

Yeniden doğuşun kanatları

Dünya yıkılır, yeniden kurulur. Yıkılır, yeniden kurulur. Yıkılır, yeniden… Anka Kuşu hep oradadır, dünya var olmaya başlamadan önce ve dünya yok olduğunda. Çünkü sonsuz yaşamdır Anka, yeniden doğuş.

Pek çok adla anılan bir mitolojik karakter bu seferki söz konusu kahraman. Mevsimin yeniden kışa yüzünü dönmesinden hüzünlenen benim gibilere her bahar yine yaza döneceğini hatırlatan efsanevi kuş, Zümrüdü Anka. Türk mitolojisinde bilinen adıyla Tuğrul, ya da Farsçasıyla da kabul ettiğimiz Simurg.

Perslerin Homa olarak tanımladığı Zümrüdü Anka Arapça’da Rukh ve batıda Phoneix olarak bilinir. Kaknüs, Cennet Kuşu adlarıyla da bilinir. İlk kez Perslerin efsanelerinde görülen Anka kuşu batıdaki bilinirliğinden çok Doğu mitoloji ve efsanelerinden bilinir. Doğu ve Batı felsefelerinin kesiştiği yerlerden biridir Anka Kuşu. Yeniden doğuşu ve sonsuzluğu simgeleyen efsanevi yaratık. Kimi zaman köpek başlı ve aslanpençeli bir tavus kuşu olarak simgeleştirilse de genellikle devasa, kanatlı bir kuş olarak bilinir. Yer yer insan yüzü ile resmedilen Anka kuşu, zaman zaman memeli olduğu düşünülen inançlarda yavrularını emzirir.

Her derde deva

Bilgi ağacı denen ağaçta yaşadığına, tüm zamanların her türlü bilgisine sahip olduğuna inanılan Anka Kuşu her türlü hastalığa, kötülüğe, şeytanlığa çareler bilir. İranlıların inanışına göre o kadar uzun yaşar ki Zümrüdü Anka, dünyanın yıkılışına ve yeniden kuruluşuna üç kez tanık olmuştur. Bu kadar uzun yaşam tabi ki ona bilgeliğin sırrını vermiş ve Zümrüdü Anka var olan tüm bilgilerin sahibi olmuştur. Sasaniler’e göre Zümrüdü Anka yer ile göğün arasındaki birliği sağlayacak ve dünyaya bereket bahşedecektir.

Yazının devamını dergide okumak için tıklayın!

Internet üzerinden. Ücretsiz. 2006’dan bugüne aralıklarla, dönemler halinde çıktık. Yaratıcı ve kültürel ortamlardan etkinlikleri, sanatçıları, eserleri anlatan yazılar yazıyoruz. Yeni sayı çıkarmaya yakında devam edeceğiz. Buyrun!

Daha Fazla İçerik
Leica