Haber

Sanat Politikalarında Gençlik

, ,

İstanbul Kolektif Sanatlar ve Kültür Derneği’nin şu sıralar devam eden bir çalışmaları var. Öncelikle Türkiye’deki sanatsever gençlerden, hazırladıkları anketi doldurmalarını istiyorlar. Sonrasında ise 3-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek bir uluslararası seminere imza atacaklar. Detaylı bilgiyi dernek bize yolladığı bültenle anlatsın:

“İstanbul Kolektif Sanatlar Derneği” insanların kendilerini sanat yoluyla ifade edebilecekleri bir platform oluşturarak, bu toprakların yaratıcı emeğini ve estetik ürünlerini uluslararası sanat kurumlarıyla ortak çalışmalar yaparak dünyaya sunmaktadır. ‘Derdi’ olan işler yapmak ve ‘farkındalık’ yaratmak için, kültür sanat alanında sosyal sorumluluk projeleri yapmak isteyen farklı sanat dallarındaki yaratıcıları buluşturmaktadır.

“Sanat Politikalarında Gençlik” projesinin asıl amacı sanat alanında ülkemizde politika yapan kişi ve kurumlar ile gençleri bir araya getirerek bu kişi ve kurumlar arasında yapısal diyaloğun oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca gençlerde sanatsal farkındalığın arttırılması ve sanat alanında gençlerin aktif gönüllülüğe teşvik edilmesi de amacımız içerisindedir.

Avrupa Birliği Gençlik Projeleri kapsamında da kabul edilen ve desteklenen “Sanat Politikalarında Gençlik” (Youth in Art Policies) adlı projenin, 3-9 Kasım 2013 tarihlerinde 5 ülkeden (İngiltere, Slovakya, Litvanya, Yunanistan, Türkiye) 40 gencin bir araya gelerek “Uluslararası Seminer” ayağı İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Geçtiğimiz Haziran ayında İngiltere’de (Royal Scottish Conservatoire of Scotland) yapılan proje hazırlık toplantısı itibariyle tüm ülkeler sanat alanında kendi ülke politikaları ve gençliğin katılımı başlıklı araştırma, röportaj, ziyaret ve anket çalışmalarını yürütmektedir. 3-9 Kasım’da katılımcı ülkeler bu araştırmaları sonucunda tanıtımlarını yaparken bir taraftan da ilgili seminerler düzenlenecektir. Akademisyenler, sanatçılar ve politikacılarla bir araya gelecek olan gençler soru-cevap şeklinde gerçekleşecek olan seminerlerde ülkemiz sanat politikaları ve gençlik hakkında doğrudan bilgiye ulaşarak tartışacaktır. Seminerler halka açık olacaktır ve simultane ya da ardıl çeviri kullanılacaktır.

İstanbul Kolektif Sanatlar ile ilgili daha fazla bilgiyi Facebook ve Twitter hesaplarında bulabilirsiniz.

Ne düşünmektesin?

* E-posta adresi hiçbir şekilde yayınlanmayacak ya da paylaşılmayacaktır.